Kriolezja - nowa metoda leczenia bólu.

Kriolezja – nowa metoda minimalnie inwazyjnego
leczenia bólu.

Więcej

12.11.2013 dr Adrian Rymarczyk przeprowadził zabieg zamrażania torbieli w lędźwiowym odcinku kręgosłupa metodą kriolezji międzykręgowej – nowa metoda minimalnie inwazyjnego leczenia bólu (u 17-letniej pacjentki)

Pacjentka miała dolegliwości bólowe kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, torbiel stawu, zamiast blokady zastosowano kriomrożenie - efekty są natychmiastowe ponieważ ból ustąpił, wykorzystujemy i USG i rentgen (zabieg w wykorzystaniem ramienia C). Znieczulenie miejscowe lub dożylne. W Polsce tę metodę uśmierzania bólu stosuje się zaledwie w kilku ośrodkach, z wykorzystaniem USG (robi to kilka przychodni/gabinetów w Warszawie, tylko pod kontrolą USG).

Atuty:

Zabieg jest krótki, bezpieczny, minimalnie inwazyjny, wykonywany najczęściej w znieczuleniu miejscowym, może wspomagać rehabilitację gdyż zniesienie bólu pozwala na lepszą współpracę rehabilitowanego pacjenta, natychmiastową poprawę jakości życia, a tym samym na szybsze i dłużej utrzymujące się efekty rehabilitacji, a często całkowite wyleczenie.

Krioneuroablacja (lub krioanalgezja lub krioneuroliza) to specjalistyczna technika umożliwiająca długotrwałą redukcję dolegliwości bólowych w warunkach interwencyjnego leczenia bólu, w przypadku których wykazano, że są spowodowane przez nerwy czuciowe. Długoterminowa redukcja bólu jest możliwa w wyniku zamrożenia nerwu, czyli uszkodzenia naczyń odżywczych nerwów przez kryształki lodu. Jest funkcjonalnym odpowiednikiem blokad nerwowych, pozbawionym działania ubocznego i ogólnoustrojowego. Jest zabiegiem z wyboru u pacjentów z rozrusznikiem serca, których stan może nie pozwalać na blokady farmakologiczne, a zabieg termolezji mógłby zakłócić czy nawet uszkodzić stymulator.

Wskazania (przykłady):

- bóle pooperacyjne po torakotomii

- bóle twarzy (neuralgia nerwu trójdzielnego)

- zwyrodnienia stawów międzykręgowych w odcinkach szyjnych

- bóle stawu krzyżowo-biodrowego

- bóle kości guzicznej

- neuropatie kroczowe

- bolesne nerwiaki

- zespół cieśni nadgarstka

- syndrom „łokcia tenisisty” i „łokcia golfisty”

- zespół bolesnego barku

- bóle nowotworowe

Jak to działa?

Za pomocą kriosondy, z końcówką o temperaturze sięgającej -89 st. C, zostaje utworzona ‘kilka lodowa’ o temp. ok. -70 st. C, którą zamraża się precyzyjnie zlokalizowany wcześniej nerw docelowy. Obecnie dostępne sondy mają wielkość 1,4 do 2 mm. Większość posiada wbudowany symulator, ułatwiający zlokalizowanie nerwu, jak też termistor pozwalający określić aktualną temperaturę końcówki. Prawidłowe poddanie nerwu działaniu niskiej temperatury nie powoduje zniszczenia endoneurium (co pozwala na powolną regenerację nerwu), a jedynie na niewielkiej długości niszczy substancję przewodzącą. Dodatkowy efekt autoimmunologiczny przedłuża działanie przeciwbólowe.

Aparat Cryo-S Electric II PAINLESS

Najbardziej zaawansowany aparat do kriolezji na świecie.

Przeciwwskazania:

- skaza krwotoczna

- zakażenie (miejscowe lub uogólnione)

- brak świadomej zgody pacjenta

listopad 2013, autor: Magdalena Michalska Enelmed