PRP

Zdjęcie z międzynarodowej konferencji naukowej Towarzystwa ESSKA (European Society of Sports Traumatology Knee Surgery and Arthroscopy) która miała miejsce w Oslo 2010 r., gdzie dr Adrian Rymarczyk był zaproszony jako guest speaker i przedstawił prezentację pt.: „Tendinopathies in Tennis – New Management Techniques”. Terapia czynnikami wzrostowymi jest stosowana w leczeniu patologii ścięgien i więzadeł - szczególnie w ich naderwaniach i zerwaniach, które są następstwem długotrwałej tendinozy.

Tendinoza to przewlekła zwyrodnieniowa przemiana struktury ścięgna i więzadła charakteryzująca się:

Tendinoza dotyczy zarówno profesjonalnych sportowców jak również osób nie uprawiających sportu. Przyczyną może być przeciążenie a także niedociążenie ścięgien i więzadeł prowadzące do przewlekłych zmian zwyrodnieniowych, osłabienia, naderwania i czasem całkowitego ich zerwania.

Skuteczne leczenie polega na naprawie struktury kolagenu i zwiększeniu unaczynienia ścięgna.

W ostatnim dziesięcioleciu zmieniło się bardzo spojrzenie na przyczynę patologii ścięgien i więzadeł, a tym samym na leczenie tego schorzenia. Metody dotychczas stosowane, tj. odpoczynek, lód, fizjoterapia, ortezy, masaż, manualna terapia, akupunktura – niestety nie przynoszą długotrwałych efektów.

Skuteczne metody leczenia tendinosis:

PRP (Platelet Rich Plasma) czyli osocze bogato płytkowe zawiera wielokrotnie zwiększone zagęszczenie czynników wzrostu w porównaniu ze zwykłą krwią. Metoda podania PRP polega na pobraniu krwi własnej pacjenta do sterylnego zestawu jednorazowego użytku, który służy do separacji koncentratu płytkowego. Koncentrat taki przygotowuje się w czasie kilkunastu minut przy pomocy specjalnego pojemnika i specjalnej wirówki, a następnie pod kontrolą USG wstrzykuje się go do uszkodzonego ścięgna/więzadła, które jest wielokrotnie nakłuwane celem rozkrwawienia. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, pacjent może opuścić klinikę zaraz po zabiegu. Skuteczność procedury jest bardzo wysoka – oceniana na ponad 90%; kluczowym elementem jest badanie kliniczne pacjenta oraz badanie USG które pozwalają na właściwe zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu.